• Agresif
  • Aptal
  • Arsız
  • Aşık
  • Bezgin
  • Bilgin
  • Cesaretli
  • Çılgın
  • Endişeli
  • Geveze
  • Kagılı
  • Kederli
  • Kimsesiz
  • Korkulu
  • Küstah
  • Kızgın
  • Melek Gibi
  • Mesgul
  • Mutlu
  • Neseli
  • Niteliksiz
  • Olgun
  • Sarhoş
  • Sarsıntılı
  • Savurgan
  • Sert
  • Sinsi
  • Soğuk
  • Stresli
  • Suratsız
  • Sıcak
  • Tembel
  • Uyuşuk
  • Yaramaz
  • İsrarcı
  • Zararsız
  • Öylesine
  • Şaşkın
  • Şeytani
  • Şüpheli
      Gece

Standart Kurtlar Vadisi Filistin'i Dört Gözle Bekliyorum

Filistin’e İsrail tarafından uygulanan ambargoyu delmek maksadıyla yola çıkan konvoya yapılan saldırı,tabiri caizse tam bir çılgınlık ifadesi sayılabilir.

Birleşmiş Milletler tarafından kaldırılması istenen ambargoyu devam ettiren İsrail, dünya kamuoyu ile alay edercesine yıllarca Gazze halkını açlığa mahkum etti. Halkın en temel ihtiyaçlarının bile o bölgeye girmesini engelledi.

İsrail Türk gemisine saldırarak, insanları öldürerek, esir ederek ve tutuklayarak hayatının en büyük hatasını yapmıştır. 1948 yılından bu yana bölgede varlığını sürdüren İsrail, bugünlere gelmesini bir ölçüde de Türkiye‘ye borçludur. Etrafı düşmanlarla çevrili İsrail, Türkiye’nin bölgede ABD jandarması olarak görev yaptığı günlerdeki gibi, aynı kabadayılığı devam ettirebileceğini düşünmektedir.

1492 yılında İspanya zulmünden kaçan Yahudileri kurtardığımız, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler zulmünden kaçanlara da kucak açtığımız nedense çok çabuk unutuluyor. Bütün bunlara karşın İsrail’in tutumunu da anlamak istiyorum. Nereye koysam olmuyor! Bu davranışı akıl mantık ile bir türlü bağdaştıramıyorum.

Yazı yazmak için kaç kez klavye başına oturdum. Öfkemi yenip bir türlü yazı yazmaya konsantre olamıyorum. İsrail’in o gemileri Gazze Limanı'na göndermeyeceğine, başından beri adım kadar emindim. Bu gemilerin bir şekilde engelleneceğini, ya da enterne edileceğini de tahmin ediyordum.

Bu gemilere neden koruma yapılmadı sorusunun cevaplanması gerekir

Bilemediğim ve tahmin edemediğim, İsrail’in gemilere asker çıkararak saldırıda bulunacağı ve insanları öldüreceği hususuydu. İsrail’in böyle bir çılgınlığı, böyle bir ahmaklığı hele hele uluslararası sularda yapacağı, yüz yıl düşünsem aklıma gelmezdi. İsrail cephesi ne kadar kin ve nefretle doluymuş ki, gemilerin 12 millik ambargo alanına girmesini bile bekleyememiş.

Tamamen bir sivil inisiyatif olarak hareket eden İHH öncülüğündeki sivil toplum örgütleri, bu olayla dünya kamuoyuna çok önemli bir mesaj vermişlerdir. İsrail’in döktüğü bu kan, inşallah Gazze ambargosunun sonu olacaktır.

Ben vatandaş Mehdi olarak, İsrail’in bu gemilere silahlı bir müdahalede bulunabileceğini tahmin edemeyebilirim. Devletin ise bu konudaki refleksi çok farklı olmalıydı diye düşünüyorum. Akdeniz’e salınan bu gemilere bir koruma ya da savunma verilebilir miydi? Bu gemileri uzaktan koruyan Türk gemileri olsaydı, İsrail bunları yapabilir miydi? Bu soruların tekrar tekrar sorulması da gerekir.

Mavi Marmara gemisine uygulanan saldırı ile İsrail, BM kararlarını hiçe sayarak Gazze ablukasını devam ettirmektedir. BM’nin, İsrail’in uyguladığı ambargoyu tasvip etmediği, aldığı kararla net şekilde ortaya konmuştur.

Bu durumda en çabuk şekilde ortaya konacak tepki, Gazze yoluna ikinci yardım konvoyunun çıkarılmasıdır. Bu konvoy, ambargoyu tanımayan ülkelerin desteği ile, bağımsız Filistin devletinin kara suları sayılan Gazze kıyılarına yaklaşmalıdır.

Türkiye Filistin devletini resmi olarak tanıyan bir ülkedir. İsrail’in tek taraflı olarak uyguladığı abluka Türkiye’nin meselesi değildir. İsrail’in sürekli olarak dünyaya terörist olarak tanıttığı Hamas, Türkiye’nin de aralarında olduğu dünyada bir çok ülke tarafından tanınan yasal bir siyasi partidir.

Dikkatlerden kaçan bir hususu da burada belirtmek gerekir. Orta Doğu'daki devlet geçmişi topu topu 62 yıl olan İsrail yöneticilerinin çoğu eski teröristtir. Ya da yönetimde bulunanlar, çocukluklarını terörist babalarının eylemlerini görerek ve yaşayarak geçiren insanlardan oluşmaktadır.

İsrail, iyi ilişkiler kurulan yakın komşunun, uzaktaki akrabadan daha değerli olduğunu öğrenecektir

Bütün dünyada yaşanan bir gerçektir. Bağımsızlık mücadelesi veren örgütlerin liderlerinin hepsi terörist olarak nitelenir. Ne zaman ki bağımsızlık mücadelesi başarıya ulaşır, bir anda sınıf atlar ve saygın devlet adamı haline gelirler. Bugün dünyanın bir kısım devletleri tarafından terörist olarak anılan Hamas için de aynı şey geçerlidir.

Orta Doğu'da 1948’li yıllarda terör eylemleri düzenleyen İsrail’li militanlar, daha sonra kurulan İsrail devletinin liderleri olarak sahneye çıkmışlardır. Görülen odur ki, İsrail halen devlet olamamıştır. Devleti yönetenler halen terörist psikolojisini üzerlerinden atamamışlardır. Devlet olmak önemli sorumlulukları gerektirir.

Binlerce yıllık bir devlet geçmişine sahip olan Türkiye, Orta Doğu bölgesinde görmezden gelinecek, ya da otoritesi hafife alınacak bir ülke değildir. Türkiye ile ilişkileri normal olmayan ülkelerin Orta Doğu'da rahat olarak yaşamaları mümkün değildir. İsrail bu gerçeği çok fazla zaman geçmeden idrak edecektir.

Sosyal yaşamda sık sık kullandığımız bir söz vardır. İyi komşu, uzakta oturan yakın akrabadan daha değerlidir. İsrail, deniz aşırı ülkelerde yaşayan akraba ve lobilerden aldığı destekle, bir yere kadar gidebilir. Etrafı kendisini sevmeyen, diğer bir tanımla düşmanlarla çevrili bir İsrail’in bölgede yaşama şansı ne kadardır?

Mavi Marmara gemisi ile İsrail ambargosunu delme harekatına katılan, başta değerli dostum İHH Başkanı Bülent Yıldırım, yine gazeteci arkadaşım Hakan Albayrak ve daha bir çok dostumuzu bu girişimlerinden dolayı tebrik ediyorum. Aslında o gemide olmayı çok arzu ederdim. Çok önemli bazı mazeretlerim dolayısıyla davetli olmama rağmen katılamadım.

İHH bu girişimiyle mazlum Gazze halkının sesi olmuştur. Dünyada oluşan tepkilerden korkan Mısır, geçici de olsa Refah kapısını açmak zorunda kalmıştır. Bu olayda İHH’nın rolü küçümsenemez.

“Kurtlar Vadisi Filistin” filminin çekilmesi ve vizyona girmesini sabırsızlıkla bekliyorum

31 Mayıs 2010 saat 04.40 İsrail için sonun başlangıcıdır. İsrail’de iş başında bulunan yönetim kendi idam fermanını imzalamıştır. Orta Doğu'da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İsrail bu operasyonla Türkiye’yi kaybetmiştir. Türkiye’nin dostluğunu kaybeden İsrail, Mısır’ı daha fazla elinde tutamayacaktır. Bu baskılardan sonra Mısır yönetiminin, Refah sınır kapısını tamamen açması sürpriz de olmayacaktır.

Refah kapısının açılması ile Filistin ambargosu büyük ölçüde işlevini yitirecektir. Buna karşı İsrail’in tepkisinin ne olacağı şimdiden bilinmemekle birlikte, yeniden Gazze’yi işgal etmeye kalkışması ihtimal dışı değildir. Bu durum ise İsrail için çok kolay göğüslenecek bir hal değildir.

İsrail’de yayınlanan bir muhalif gazetenin tespitleri çok yerindedir. Son operasyonu yöneten “yedi aptal adam” İsrail’in dünyadaki imajını artık propaganda araçları ile de düzeltilemeyecek bir boyuta bozmuşlardır.

Daha önceki yazılarımızda da defalarca dile getirdik, Türkiye artık bölgesel bir güç olmanın ötesinde küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Geçmişte ABD devlet başkanının beş dakikalık tebrik telefonunu bir övünç vesilesi yapan devlet adamı portresini gerilerde bıraktık. Aradığımızda telefonlarımıza cevap vermeyen bir dünya yok artık.

ABD Başkanı Obama, Başbakan'ımızı arayarak saatlerce konuşma ihtiyacı duyuyor. BM Genel Kurulu'nda söz alan Dışişleri Bakanı'mızın yanına gelen dünya devletlerinin temsilcileri baş sağlığı dileklerinde bulunurken, İsrail temsilcisi bir köşede yalnızları oynuyor.

Nehir artık yatağından taşmıştır. İsrail yaptığı şımarıklıkların bedelini ödemeye başlayacaktır. Yıllarca oynadığı mazlum rolü artık sona ermiştir. Kim ne derse desin İsrail için artık zalim söylemi vizyona girmiş, hızla yayılmaktadır. Geçmişte bir şekilde propaganda gücüyle gizlediği zulmü artık gizlenemez hale gelmiştir.

Yakında Pana Film tarafından çekimlerine başlanacak olan “Kurtlar Vadisi Filistin” filmi ile İsrail bir kez daha köşeye sıkışacaktır. Dünyanın bütün ülkelerinde vizyona girmesini beklediğim bu film, İsrail’in imajını eminim ki, yerle bir edecektir. Bu filmi dört gözle bekliyorum.

Kaynak:
      Mehdi Çetinbaş
      Yazete.Com

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Halim
      ----

En Kısa Zamanda Çıkar Eminim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)