NATO himayesindeki “Gladio” örgütünü ortaya çıkartan isim olarak bilinen İtalya eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, “Corriere della Sera” gazetesine verdiği demeçte, “11 Eylül saldırılarını, CIA ve MOSSAD planladı. Bütün istihbarat örgütleri bu gerçeği biliyor” diye konuştu. Cossiga, saldırıları “Gladio tipi özel bir icraat” olarak niteledi.

İtalya’da 1983-92 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüş olan Cossiga verdiği ropörtajda ayrıca, “İtalyan merkez solu olmak üzere, Amerika ve Avrupa’nın bütün demokratik unsurları gayet iyi biliyor ki, 11 Eylül saldırıları, CIA ve MOSSAD tarafından, Arap dünyasını suçlamak ve Batılı güçleri Irak ile Afganistan’a müdahaleye tahrik etmek için planlandı” ifadelerini kullandı.

Sofistike akıl......

11 Eylül ile ilgili şüphelerini birçok kez dile getirmiş olan ve hatta Webster Tarpley’in “11 Eylül ABD Malı Sentetik Terör” adlı kitabına kaynaklık eden Cossiga, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in saldırıyı “itiraf” ettiği video kaydının tahrifata uğramış olmasının neredeyse kesin olduğunu ifade ederken, “Saldırıların arkasındaki akıl son derece sofistike olmalı. Sadece fanatik kamikazeler devşirecek kadar değil; aynı zamanda yüksek uzmanlık düzeyinde personele sahip olacak kadar büyük imkanları da olmalı. Şu bilinmeli: 11 Eylül saldırıları radar sistemine ve uçuş güvenlik elemanları arasına sızılmadan gerçekleştirilemez” diye konuştu.

Gladio tipi icraat

11 Eylül’ün “Gladio tipi özel bir icraatı” olduğu ifade eden Cossiga, Soğuk Savaş dönemi Avrupa’daki bombalama olaylarından sorumlu ve temel uzmanlık alanı ülkelerdeki yerel muhalefetin üzerine yıkılacak eylemler gerçekleştirmek olan NATO himayesindeki “Gladio” örgütünün varlığını kamuoyuna açıklayan ilk Batılı üst düzey yetkili idi.

Gladio ile 11 Eylül arasındaki benzerlik,

Gladio ajanı Vincenzo Venciguerra’nın Mart 2001’de verdiği ifadeyle de teyit ediliyordu; “Sivillere, halka, kadınlara, çocuklara ve masum insanlara saldırırsınız. Gerekçe basittir; kamuoyunu devletten daha fazla güvenlik istemeye zorlamak...”
Cossiga’nın Gladio ifşaatı, 1992’de istifa etmek zorunda kalmasına neden olmuş; ancak Gladio daha sonraki yıllarda İtalya ve tüm Avrupa gündemine oturmuştu.

İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga’nın Gestapo konusundaki haklılığı daha sonra ortaya çıkmıştı.

(alıntıdır...)